Program Akademii Miasta i Państwa
 
Sesja 9:
Unia Europejska, NATO i relacje ze światem
23.05.2019
23.05.2019, godz. 17:30 - 20:30
Warszawa, ul. Trębacka 4
Rozdziały Konstytucji
Źródła prawa, Prezydent, Rada Ministrów i administracja rządowa, Sejm i Senat
Prowadzący
Zakres tematyczny:

Uwarunkowania traktatowe i wewnętrzne prowadzenia polityki zagranicznej państwa unijnego. Doświadczenia prowadzenia polityki zagranicznej we współczesnym świecie.

Funkcjonowanie Unii Europejskiej i  jej organy: Rada Europejska,  Rady Ministrów, Parlament, Komisja,  Komitety  i inne instytucje Unijne. Uprawnienia  traktatowe Unii Europejskiej i jej organów oraz obszary podlegające wyłącznej kompetencji władz krajowych. Mechanizmy oddziaływania Unii na państwa członkowskie  i państw członkowskich na politykę Unii. Rola UE w polityce globalnej i możliwości wykorzystania tego przez państwo członkowskie.

Funkcjonowanie Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, jego gwarancje bezpieczeństwa i mechanizmy współdziałania. Rola państw członkowskich, wpływ na politykę globalną i krajową.

Rola innych instytucji międzynarodowych, których Polska jest członkiem: Organizacja Narodów Zjednoczonych i jej agend (WHO, ILO, FAO) oraz innych organizacji,   które wpływają na politykę  Polski i świata.

Sesja 10:
Komunikacja miasta i państwa
06.06.2019
06.06.2019, godz. 17:30 - 20:30
Warszawa, ul. Trębacka 4
Rozdziały Konstytucji
Wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela
Prowadzący
Zakres tematyczny:

Dlaczego należy dbać o komunikację w duchu dialogu? Jakie są najskuteczniejsze narzędzia komunikacji z obywatelami i interesariuszami? Które nowe technologie odgrywają największą rolę w komunikacji miasta i państwa? Podczas sesji uczestnicy poznają także przykłady dobrych i złych praktych z omawianego obszaru, przedstawione zostaną najciekawsze projekty z zakresu komunikacji i dialogu realizowane w ostatnim czasie w Polsce. Sesja składała się będzie z części wykładowej i warsztatowej.

Sesja 11:
Dialog jako kompetencja
13.06.2019
13.06.2019, godz. 17:30 - 20:30
Warszawa, ul. Trębacka 4
Rozdziały Konstytucji
Wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela
Zakres tematyczny:

Wprowadzenie do problematyki dialogu społecznego, dialogu obywatelskiego oraz dialogu traktowanego jako kluczowa kompetencja społeczna. W trakcie spotkania zaprezentowane zostaną różne podejścia zakorzenione w filozofii dialogu i personalizmie, psychologii, socjologii i naukach politycznych. Jednak przede wszystkim słuchacze poznają praktyczny wymiar dialogu jako zbioru umiejętności do codziennego stosowania w działalności społecznej, zawodowej i publicznej. Podczas zajęć omawiane będą studia przypadków z kraju i zagranicy.